Solidworks Ne İşe Yarar?

Solidworks makine ile ilgilenen hemen hemen herkesin adını duyduğu bir yazılımdır. Çoğunlukla solid olarak kısaltılır. Aslında Solidegde gibi benzer programlar olsa da, solid denildiğinde direkt olarak Solidworks akıllara gelmesi tesadüf değil.

Solidworks 3 boyutlu tasarım, çizim programıdır. Bir makine yada parça çizmek istenildiğinde Solidworks bunun için harikadır. Bilgisayar destekli tasarım yani CAD yazılımları içerisinde en kullanıcı dostu yazılım diyebiliriz. Son derece pratik şekilde kullanabilirsiniz.

Hayal ettiğiniz parça yada makineyi bilgisayar ortamında 3 boyutlu tasarlayarak, üretime geçmek en kusursuz yoldur. Solidworks işte bunu sağlayan en popüler yazılımdır. Benzer olarak yine sıklıkla duyacağınız Catia, NX, Inventor gibi yazılımlarda aynı mantıkla çalışmaktadır. En yaygın kullanım ağına Solidworks sahip diyebiliriz.

Dolayısı ile gelecek adına bir eğitim almayı düşünüyorsanız elbette Solidworks eğitimi almanız avantaj sağlayacaktır. Youtube, Udemy gibi platformlarda çok fazla eğitim kaynağı olduğu görülecektir. Herhangi bir video setini dahi temin ederek, kısa zamanda bilginizi ilerletebilirsiniz.

Solidde parçayı tasarlar, montajlarınızı oluşturur, teknik resimlerinizi hazırlarsınız. Ancak Solidworks sadece bunlardan ibaret değildir. Görsel çalışmalar için render alabilir, animasyonlar hazırlayabilir, analiz çalışmaları yürütülebilir.

Leave a Reply