Solidworks Inventor Karşılaştırması -1

solidworks inventor karşılaştırması

Solidworks Inventor karşılaştırması , 3 boyutlu modelleme yapmak isteyen ler için sıklıkla merak edilen konular arasında yer alıyor. Autodesk Inventor mı Solidworks mu tercih etmeliyim sorusuna hızlıca yanıt vermek imkansız 🙂 Konu öyle derin ve uzun ki makaleyi okumadan önce çay,kahve ne varsa önünüze alın.  

Solidworks Inventor karşılaştırma sını fiyat, bakım, modelleme performansı, kullanım ve Türkiye piyasası açısından ayrı ayrı ele alacağım. Bu kıyaslamanın ilk yazısında fiyat ve bakım konusu ele alıyoruz. Haydi başlayalım.

 #   Solidworks ilk olarak 1995 yılında piyasaya sunuldu. Deyimi yerindeyse piyasayı bir anda salladı. Kullanıcı dostu arayüzü, mantıksal 3 boyutlu modelleme tekniği ile hızla büyüdü. Dassault Systems satın aldıktan sonra pazar payını gittikçe büyüttü. Günümüzde SOLIDWORKS sadece bir CAD yazılımı değil bilgisayar destekli bir mühendislik platformu olarak, imalatın her aşamasında önemli bir noktada yer alıyor.

 #   Inventor 1999 yılında Solidworks ‘e rakip olarak çıkartıldı. Autodesk Autocad ile sürdürdüğü başarısını, 3 boyutlu modelleme dünyasında da sürdürmek arzusuyla geliştirildi. Mantık tamamen Solidworks ile aynı kurgulandı.

1- Solidworks Inventor karşılaştırması fiyat

Kıyaslamada Solidworks Professional ile Inventor Pro. paketleri baz alındı. Daha uygun bir çözüm isterseniz her 2 firmanında daha makul ürünleri bulunuyor. Kıyaslama açısından elma ile elma olması için bu 2 ürün seçilmiştir.

SOLIDWORKS

INVENTOR

Daimi Lisans

Lisans ücreti (yaklaşık)

Bakım

$10.000

$2590 / yıl

Peki 7 yıl sonra her iki yazılım için ne kadar ödeme yapacaksınız?

Lisans ücreti (yaklaşık)

2. yıl

3. yıl

4. yıl

5. yıl

6. yıl

7. yıl

TOPLAM

$10000

$1400

$1400

$1400

$1400

$1400

$1400

$18400

$2590

$2590

$2590

$2590

$2590

$2590

$2590

$18.130

Görüleceği üzere yaklaşık 7 yıl sonunda Solidworks için yapılan ödeme ile Inventor aynı düzeye geliyor. Yıllar ilerledikçe satın alma opsiyonunun daha cazip olacağı görülecektir. Tek kriteriniz fiyat ise kısa vadeli çalışmalar için Inventor aboneliği daha mantıklı görünüyor. 

Lisans fiyatları ve bakım ücretleri kampanyalara göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Inventor eğer 3 yıl abonelik yaparsanız indirim uyguluyor, Solidworks tarafı da bakım ücretlerinde kampanyalar yaparak cazip noktalara getirebiliyor. Yine her iki tarafta 1 alana 1 bedava gibi avantajlı kampanyalar sunabiliyor. Rakamlar resmi kaynaklardan alınan fiyatlar değildir. Piyasada tahmini olarak dolaşan rakamlardır. En doğru teklifi yetkili satıcılardan alabilirsiniz.

Pazarlık yapmak istiyorsanız satış odaklı gittikleri için Solidworks daha cazip görünüyor. Abonelik satışı yaptıkları için Autodesk tarafının çok esneklik göstereceğini sanmıyorum ama elbette ki şansınızı deneyin 🙂

2- Bakım ve Abonelik Konusu

Solidworks kalıcı lisanslama modeliyle çalıştığı için Solidworks yazılımını aldığınızda, dilediğiniz sürece kullanım hakkına sahip olursunuz. Teknik destek, yardım hizmetlerinden faydalanmak ve son sürümlerini kullanmak için bakım anlaşması gerekir. Bakım anlaşmanız devam ettiği sürece, en güncel Solidworks sürümlerini kullanırsınız. 

SOLIDWORKS ilk satın almada bakım ücreti dahil fiyatıdır. Dolayısı ile yaklaşık $10.000  civarında ödeme yaparak, Solidworks Professional ürününü, 1 yıl servis güncelleme paketiyle satın alabilirsiniz. Solidworks 2020 lisansını satın aldığınızda Solidworks 2021 lisansını da almış olursunuz.

Teknik destek konusu çok önemli. Örnek olarak her hangi bir distribütör analiz modülü satabilmek için, bünyesinde bu konunun bütün testlerini geçmiş personel bulundurmak zorundadır. Bu herhangi bir modül içinde geçerlidir. Sorularınız cevapsız kalmaz, çözümsüz probleminiz yoktur. 

# Autodesk Inventor abonelik ile çalıştığı için yazılımı 3 ay / 6 ay /1 yıl gibi sürelerle kiralarsınız. Süre dolduğunda kullanıma devam edemezsiniz. Kiralama yaptığınız sürece destek alırsınız. Teknik destek konusunda Dassault tarafına göre geri plandalar. Konunun tam olarak uzmanı ile temasa geçmeniz her zaman kolay olmaz. 

Abonelik yönteminin şüphesiz ki güzel taraflarıda var. Dilerseniz lisansı daha alt modellere çekebilir ya da proje bazlı çalışıyorsanız işinizi yaptıktan sonra yenileme yapmayabilirsiniz. Ayrıca Autodesk aboneliği aldığınızda A360 aboneliği de almış olursunuz.

Solidworks Inventor karşılaştırması nın diğer inceleme yazılarına da bakmanızı tavsiye ederiz. Saygılarımızla 🙂

Leave a Reply