Solidworks Dosya Adını Değiştirme


Solidworks dosya adını değiştirme ile ilgili olarak yapılacak ufak bir hata, Solidworks dosya bulunamadı uyarısı almanıza neden olacaktır. Eğer herhangi bir parçayı Solidworks ‘de montajladıysanız, artık o dosyanın bulunduğu yeri ve dosya adını değiştirirken dikkatli olun 🙂 Herhangi bir dosyada olduğu gibi yeniden adlandırırsanız hemen aşağıdaki uyarıları alırsınız ve başınıza iş açmışsınız demektir; Solidworks Dosyası Bulunamadı.

 #   Solidworks dosya Dosyaya gözat
 
 #   Bu bileşeni pasifleştir
 
 #   Tüm eksik bileşenleri pasifleştir

Referanslandırılmış bir dosya adının değiştirilmesi nedeniyle, montajın diğer bileşenleri değişikliği algılayamaz ve dosyayı bulamaz. Bu sorunla karşılaşmamak için bir kaç yöntem kullanılabilir. Basit ve hızlı yöntem olarak, unsur ağacını kullanarak nasıl dosya adının değiştirileceği gösterilmiştir.

Solidworks dosya adını değiştirme

Solidworks Dosya Adını Değiştirme

1-  Solidworks Montaj ortamındayken üst menüde yer alan seçenekler ‘e tıklayınız.

2- Soldaki listeden Feature Manager ‘e tıklayınız.

3- Bileşen dosyalarının feature manager ‘den değiştirilmesine izin ver seçeneğini aktifleştiriniz.

4- Artık ürün ağacına giderek, değiştirmek istediğiniz parça / dosya adına tıklayarak, dilediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

Detaylı olarak makalenin hemen başındaki videoda nasıl yapıldığını anlattık. Eğer Solidworks Montaj’da dosya adını değiştirmek istiyorsanız bu işlem işinize yarayacaktır. Ancak eğer montajda yer alan bir parçanın bulunduğu klasörü değiştirmek isterseniz, bunun için daha farklı bir yönteme ihtiyacınız olacak. Solidde referanslandırılmış yani ilişkilendirilmiş herhangi bir çizgi,unsur,bileşen farketmeksizin her ne işlem yapılırsa yapılsın dikkatli olmak gerektiği açık 🙂

Solidworks PDM kullanıcıları için aslında bütün değişiklikler çok daha hızlı ve basittir. SOLIDWORKS çok kullanıcılı yapılarda, özellikle Solidworks PDM ürününü tavsiye ederiz. SOLIDWORKS PDM hakkında daha fazla detay için PDM kategorisinde ki makaleleri incelemenizi tavsiye ederiz. Faydalı olması ümidiyle.

 

Leave a Reply