Klavye Temizliği Nasıl Yapılır?

Klavye temizliği bütün gün bilgisayar başında olan tasarımcılar için, corona virüsü tehdidinde en önemli konudur. Corona virüs hayatımıza öyle bir girdi ki başka hiç bir şeyi konuşamaz olduk. Bütün dünyada virüsün oluşturduğu derin kayıplar kapatılmaya çalışırken, bir yandan da yayılmasını önlemek için amansız mücadeleye girildi. Türkiye ‘de okullar tatil edildi. Kalabalık ortamların hemen hemen tamamı geçici süreliğine kapatıldı. Çoğu firma personellerini home office çalışma düzenine geçirdi.

Corona salgın hastalığına karşı toplumda farkındalık yaratmak adına basın ve devlet kanallarıyla sürekli uyarılar yapılıyor. “Mümkün olduğunca tokalaşmayın, öpüşmeyin, çevrenizdeki insanlarla belirli bir mesafe uzaklıkta kalın ve genel hijyen kurallarına dikkat edin.” uyarılarını her yerde okuyoruz. Vaktinin çoğunu Solidworks ya da herhangi bir şekilde bir CAD yazılımı kullananlar için, dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri şüphesiz ki “klavye temizliği”.

Öncelikle Klavyeler Kişisel bir Eşyadır!

Klavye temizliği hakkında bilgi vermeden önce klavyenin kişisel bir eşya olduğunu önemle vurgulayalım. Mümkünse farklı kişilerin bilgisayar klavyesine dokunmasına izin vermeyin. İş yerinde herkesin kullandığı ya da bilgisayarınıza hop diye birinin oturabildiği bir ortamdaysanız, ellerinizi sürekli dezenfekte etmeniz gerektiğini unutmayın. Şimdi geçelim klavye temizliği ne.

Klavye temizliği nasıl yapılır?

  1. Klavye temizliğine başlamadan önce bilgisayarınızın kapalı olmasına dikkat edin. Eğer masaüstü bilgisayar klavyesi ise bilgisayarla olan bağlantısını kaldırın. Herhangi bir şekilde elektrikle bağlantısı olmaması iyi olur. Malumunuz klavyeyi birazcık ıslatacağız.
  2. Nemli bir mikrofiber bezle (yoksa herhangi bir bezde olabilir) , kabaca klavyedeki kirleri temizleyin. Bezin hafif nemli olması yeterlidir. Bezdeki suyun, klavye tuşlarının arasından sızarak devrelere ulaşmasını istemezsiniz 🙂
  3. Kabaca kirini aldığınıza göre, klavyeyi dezenfekte edebiliriz. Bunun için yine mikrofiber bir bezle kolonya ya da dezenfektan yardımıyla klavyeyi temizleyin. Yine abartılı şekilde kolonya ya da dezenfektan kullanılmaması gerekir. Temizleyeceğiz derken, klavyeyi bozmayalım 🙂
  4. Klavye kısa bir süre sonra tamamen kuruduğunda artık bilgisayarınızı açabilirsiniz. Tertemiz bir klavye karşınızda!

soliddecom olarak corona virüsün hızla yayıldığı şu süreçte sağlıklı günler diler… En kısa zamanda atlatmamız dileğiyle.

 

Leave a Reply