Solidworks Montaj Patlatma

Solidworks montaj patlatma ya da ayırma, montajı oluşturan parçaların belirgin şekilde görülmesini sağlayacaktır. Solidde patlatma görünümü olarak geçen bu özellik sayesinde, Solidworks bileşenleri ya da montajları istenildiği gibi sürükle bırak metoduyla, farklı görünümler elde edebilirsiniz. İmalat mantığına göre patlatma adımları eklenerekgörünümleri verilirse,    Peki geçelim nasıl yapıldığına.

Solidworks Montaj Patlatma

Herhangi bir montajı Solidworks ortamında patlatma görünümü sağlamak için;

 1-   Menü’den ekle  patlatma görünümüne tıklayın.
 
 2-   İlk patlatma adımını eklemek için bir ya da birden çok bileşen seçin.
 
 3-    Artık patlatmanın ilk adımı uygulayabilirsiniz 🙂 XYZ yönlerinde ki ok işaretlerine basılı tutarak istediğiniz yön ve mesafelerde sürükleyebilirsiniz. Hareket ettirmenize yarayan XYZ yönlerinin belirdiği bu renkli sevimli şeyin adı triad olarak geçiyor. Ortasındaki basit bilye ise aslında size çok yardımcı olabilir. Hemen aşağıdaki fotoğraf ne demek istediğimi görebilirsiniz 🙂

 

 4-   Hay aksi. Ortalık çok mu karıştı! patlatma görünümü belirli bir hizaya göre ya da belirli mesafeler ile de tabii ki yapabilirsiniz. Yoksa her şey karma karışık olur ve işin içinden çıkılamaz olurdu.  5-   yeşil tik işaretine tıkladığınızda patlatma görünümünü kaydetmiş olacaksınız. Dilediğiniz kadar patlatma adımı ekleyebilirsiniz.

Patlatma görünümünü düzenlemek ve alt montajda ki patlatma görünümü

   Patlatma görünümünde bir şeyi atladınız, hatalı yaptınız yada kendinize göre farklı bir düzenleme yapmak istediğinizde,patlatma adımına sağ tık düzenle demeniz yeterlidir. Artık istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.    Patlatma görünümündeyken, daha önce patlatma görünümü uygulanan bir alt montajı seçerseniz karşınıza çıkan alt montaj patlatmasını yeniden kullan seçeneğini görmüş olursunuz. Buda sanırım işinizi halletmeniz için yeterli 🙂 Tekrar tekrar patlatma görünümleri ile uğraşmanızı gerektirmeyen, pratik bir metottur.

Solidworks patlatma ile ilgili farklı bir konuya mı bakmıştınız?

Solidworks montaj patlatma ile ilgili hemen hemen bütün detayları verdik. Ancak patlatma ile ilgili olarak  Solidde.com ‘da bu makaleye benzer daha fazla içerik yer alıyor. Eğer Solidworks ‘de patlatma çizgisi eklemek, patlatma animasyonu yapmak istiyorsanız; solidde.com ‘da yer alan diğer Solidworks makalelerine göz atmanızı tavsiye ederim.

 

 

Leave a Reply